Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Doprava od 3.000 Kč ZDARMA
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Články
  3. Úvod do sběratelství
  4. Základní pojmy ve světě sběratelství hokejových karet

Základní pojmy ve světě sběratelství hokejových karet

Zde bych rád vysvětlil základní pojmy, které většina lidí v oboru jistě zná. Ovšem pokud se teprve o hokejové karty začínáte zajímat, nebo nevíte, jak svoji sbírku zahájit, článek vám zcela jistě pomůže lépe se zorientovat na trhu.

 

Řadová karta (BASE) : Jedná se o základní typ hokejové karty, nejvíce rozšířený. Řadové karty jsou základem každé sbírky. Stavební kámen, ke kterému později nabalujeme i karty vyšších hodnot (většinou, když už máme představu, jakým směrem se naše sbírka bude ubírat). 

 

Paralelní karta (PARALEL) : Nejčastěji se liší od základní karty vzhledem (např. barevné provedení), nebo limitací. Tzn., že výrobce garantuje například pouze 500ks dané karty v barevném provedení. Limitace bývá většinou uvedena na přední nebo zadní straně karty (např. 12/400, 26/500), u některých značek však není a je pouze garantováno výrobcem, že jich na trh dodal např. 500ks. Samozřejmě paralelní karty mají vyšší hodnotu než karty základní.

 

Vložená karta (INSERT) : Jak už z překladu názvu vyplývá, jedná se o karty vložené do balíčků v určitém poměru. Například insertní karta v poměru 1:5 je vložena výrobcem pouze do každého pátého balíčku hokejové série. Takže natrefit na inserty při koupi balíčku chce i trochu štěstí, jejich hodnota je pochopitelně vyšší než u base karet a také insertní karty mohou být limitovány, což poté jejich cenu ještě více zvedá. 

 

Nováčkovská karta (RC- rookie card) : Karta vydaná hráči během jeho první sezony. Od sezony 00/01 platí, že může být vydána až poté, co hráč nastoupí v oficiálním zápase NHL (resp. brankář je alespoň na střídačce jako náhradník). Karty nováčků mohou být také limitovány, doplněny o kousek dresu atd... Pokud se z hráče časem stane hvězda, nováčkovské karty z první sezony mívají obrovskou hodnotu. Např. karta jednoho z nejlepších hokejistů všech dob- Wayna Gretzkyho- z premiérové sezony 1979 v Edmontonu, v nejlepší možné kvalitě, se před časem vydražila za neskutečných 12 milionů Kč. (Aktualizace 12/20- tato karta šla opět do aukce a konečná cena se vyšplhala na nepředstavitelných 28 milionů Kč!!!)

 

Podepsané karty (AUTO) : Na trhu nalezneme spousty karet hráčů, které jsou doplněné o jejich podpisy. Každá podepsaná karta má pochopitelně vyšší cenu, ovšem důležité je, aby pravost podpisu byla garantována výrobcem. Jinýmy slovy, pokud si kartu necháte podepsat od hráče na chodníku před zimním stadionem, těžko budete případnému kupci poté dokazovat, že je to pravý podpis (samozřejmě jde ale o výborné zpestření vaší soukromé sbírky a ten "pocit", že vám kartu osobně podepsal, má nevyčíslitelnou hodnotu, jen je karta v podstatě neprodejná). Co se týče podepsaných karet garantovaných přímo od výrobce, jsou v podstatě dva druhy: tzv. HARD SIGNED (hráč se podepsal přímo na kartu, tedy držel ji v ruce) a dnes častěji STICKER (hráč se podepsal na samolepky a ty výrobce posléze nalepil na karty- při dnešním počtu vydávaných karet je to logické a jednodušší, než na místo podepisování dopravovat stovky karet). Hodnota obou druhů podpisu je přibližně stejná.

 

Memorabilia karty : souhrné označení karet obsahujících kousky výstroje, a ty se dále dělí na: 

JERSEY : kartička s kouskem dresu

PATCH : karta s kouskem nášivky na dresu

STICK : karta s vloženým kouskem hokejky

GLOVE : karta s kouskem rukavice

PAD : karta s kouskem brankářského betonu

SKATE : karta s kouskem brusle

U všech vložených částí výstroje je samozřejmě garantováno výrobcem použití při oficiálním zápase NHL (pokud není uvedeno jinak- např. při draftu) a cena takových karet je pochopitelně vysoká.

 

BALÍČEK : Celkem jasný pojem, téměř všichni jsme začali tak, že jsme si jich několik koupili v trafice nebo novinovém stánku v 90. letech a vzali je do školy. Obsahuje cca 5-12 karet (dle výrobce a série). 

 

BOX : Balení obsahující několik balíčků. Existují dvě verze- retail (bývá levnější, ale do balíčků nejsou např. vloženy některé prémiové instertní karty) a hobby (dražší verze, ovšem do balíčků bývají vloženy i cenné série karet navíc) 

 

CASE : Velké balení několika boxů. Při koupi celého "kejsu" výrobce většinou garantuje nalezení alespoň jedné velmi cenné prémiové karty (tzv. case hit

 

SET HOKEJOVÝCH KARET : Jedním z hlavních sběratelských cílů (pokud např. nesbíráte konkrétního hráče) je získat kompletní set určité řady karet (např. base karet). Karty bývají očíslovány od 1 do posledního čísla, znamenajícího kolik karet je celkem v sérii. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

 

Copyright 2005-2022 Michal Simočko-NHLCARDS.cz / Doudlevecká ul. 32, 301 00 Plzeň, Czech Republic / +420 604 881 860 (Po-Pá 10-17) / info@nhlcards.cz

All logos and trademarks are the property of the respective trademark owners. All rights reserved.

Cookies nepoužíváme, nikoho nesledujeme :-)

 

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz