Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Doprava od 3.000 Kč ZDARMA
  • Štítky
  1. Úvod
  2. E-magazín
  3. Ze světa karet a sběratelství
  4. Dostupnost produktů z 90. let se zhoršuje

Dostupnost produktů z 90. let se zhoršuje

Hokejové karty zažily v 90. letech velký rozmach, na trhu se objevila spousta nových výrobců, kteří své produkty neustále posouvali dále a přinesly svěží vítr do trochu stojatých a jednotvárných vod předchozích 80. let (ve znamení Topps a O-Pee-Chee). Série vycházely v obrovských objemech výtisků a díky tomu se dají boxy a balíčky z této doby zakoupit i dnes. I když...

V poslední době (cca 2 roky zpět) se začala- nejdříve pozvolna, teď již mnohem strměji- zvedat cena jak novinek, tak bohužel i starších věcí. Leckdo by řekl, že za to může především celosvětová pandemie virového onemocnění, jenže to je pravda jen částečně. Různé lockdowny a omezení v jednotlivých státech skutečně přispěly k opětovnému zvýšení zájmu o sběratelské kartičky (lidi jsou doma- nudí se, trh ožívá).

Nesmíme ale zapomenout na minimálně další dva fakty, které cenu produktů určují. Zaprvé je to inflace. Jelikož ničím nekryté měny jsou každý rok znehodnocovány, úměrně tomu roste cena zboží. Pro názorný příklad si můžeme vzít JUMBO balíček karet Pro Set 92/93. Protože to byl můj historicky první balíček, který jsem si v 90. letech koupil, dodnes si pamatuji cenu v trafice- stál 50 Kč. Aktuálně ho v našem obchodě máme za 99 Kč. Průměrná mzda v České republice v roce 1995 byla 8.307 Kč, dnes je 4x vyšší! Z tohoto pohledu již zdražení není tak dramatické, naopak v přepočtu na dnešní plat to vychází mnohem lépe než před lety. :-)

Další příčinou zdražování je prostá věc- i zdánlivě "nekonečné" množství produktů, které se natisklo, zkrátka a dobře dochází. Stejně jako kdysi postupně zmizely boxy z 80. let (vydané v mnohem menším nákladu), čeká tento osud i boxy z devadesátek. A přestože to trvalo podstatně déle, konec již pomalu začíná klepat na dveře. Některé série prakticky vymizely, další to v nejbližší době čeká a zbytek dostupných produktů stojí stále více (zdražuje se i přes léto). 

Úplně jinou epizodou jsou pak vysoké ceny nových produktů. Tam je to ovšem z velké části způsobeno jiným důvodem- obrovskými uměle vytvořenými maržemi prodejců v zámoří. I tato cenová politika by byla na samostatný článek, ale do něj se raději pouštět nebudeme a taktně pomlčíme. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Copyright 2005-2023 Michal Simočko-FUN-SHOP.cz , NHLCARDS.cz / Doudlevecká ul. 32, 301 00 Plzeň, Czech Republic / +420 604 881 860 (Po-Pá 13-17) / info@fun-shop.cz

All logos and trademarks are the property of the respective trademark owners. All rights reserved.

Cookies nepoužíváme, nikoho nesledujeme :-)

webhosting: hostitel: FORPSI 

   

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz